Aktualności: Sezon Grzewczy 19/20

Ogrzewanie – sezon 2023/2024

Sezon grzewczy 2023 – 2024

Informujemy, że od dnia 09-10.10-2023 r. (poniedziałek-wtorek) rozpocznie się dostawa ciepła na potrzeby centralnego ogrzewania do budynków.

DBAJĄC O CIEPŁO … 

Przedstawiamy kilka podstawowych zasad racjonalnego wykorzystywania energii cieplnej w lokalach mieszkalnych.

Aby zapanować nad temperaturą w mieszkaniu i nie przepłacać, wystarczy zapoznać się z kilkoma wskazówkami. Dzięki nim nie tylko zaoszczędzimy na cieple, ale też zadbamy o jego mniejsze zużycie, oszczędzając także zasoby planety. To proste i naprawdę się opłaca!

  1. Kontroluj temperaturę w pomieszczeniuZazwyczaj możesz to robić, bo kaloryfer wyposażony jest tzw. termostat. Zaoszczędzisz i poczujesz się lepiej. Różne pomieszczenia, w zależności od przeznaczenia, potrzebują innych temperatur, aby dobrze Ci służyły. W sypialni możesz utrzymywać niższą temperaturę, nawet 18°C – większość z nas śpi wtedy lepiej (chyba, że masz małe dzieci, to podwyższ temperaturę o 2 stopnie). W pokoju dziennym wystarczy temperatura 20-21°C, a w łazience powinna być najwyższa – 24°C. Wychodząc z domu również zmniejszaj temperaturę. Pamiętaj jednak, żeby nie wyziębiać pomieszczeń całkowicie, ponieważ ponowne nagrzanie ścian będzie kosztowało Cię więcej, niż utrzymanie stałej, optymalnej temperatury przez cały czas. Jeżeli nie chcesz cały czas myśleć o przykręcania i odkręcania tradycyjnych termostatów przygrzejnikowych, zainwestuj w inteligentne termostaty, gdzie łatwo zaprogramujesz oczekiwane temperatury o różnych porach dnia.
  2. Nie wychładzaj mieszkania. Podczas dłuższej nieobecności w lokalu mieszkalnym (wyjazd na urlop, weekend) niepowinno się wyłączać ogrzewania całkowicie, ale należy zmniejszyć je o kilka stopni do temp. 16-17 oC, co zapobiegnie nadmiernemu wychłodzeniu pomieszczeń. Ogrzewanie można również zmniejszyć przy codziennym wychodzeniu do pracy.
  3. Nie zasłaniaj grzejników – należy postarać się, aby urządzenie mieszkania nie zakłócało prawidłowego rozprzestrzeniania się ciepła. Dlatego należy unikać zasłaniania grzejników i zamontowanych przy nich zaworów termostatycznych obudowami, grubymi zasłonami czy meblami.
  4. Unikaj suszenia odzieży na grzejnikach. Czy zdarza Ci się suszyć ubrania na kaloryferze? Zrezygnuj z tego, szczególne, jeżeli rozliczasz się z podzielnika umieszczonego na grzejniku. Susząc odzież na kaloryferze zwiększasz wskazania podzielnika o 10%, przez co narażasz się na większe rachunki. Podczas suszenia zwiększasz wilgotność w pomieszczeniu, należy pamiętać wówczas o wietrzeniu pomieszczenia stosując funkcję rozszczelnienia okna.
  5. Wietrz mieszkanie mądrze – dopływ świeżego powietrza do mieszkania wpływa na lepsze samopoczucie, więc nie należy z niego rezygnować w obawie przed utratą ciepła. Jednak trzeba pamiętać o tym, aby nie pozostawiać uchylonych okien na wiele godzin. Mieszkanie należy wietrzyć krótko i intensywnie zakręcając przy tym zawór termostatyczny (pokrętło w pozycji *).
  6. Prawidłowa wentylacja mieszkania – podstawowym zadaniem systemu wentylacji jest wymiana powietrza w lokalu mieszkalnym. Jej skuteczność zależy od właściwego doprowadzenia świeżego powietrza do mieszkania z zewnątrz, zapewnienia odpowiedniego przepływu pomiędzy pomieszczeniami i sprawnego usunięcia powietrza zanieczyszczonego. Korzystaj z funkcji mikrowentylacji w oknach w połączeniu z ogrzewaniem lokalu mieszkalnego. Dzięki temu chłodne powietrze dostające się z zewnątrz napotyka po drodze strefę ciepła (grzejnik) i ogrzewa się, przez co nie pogarsza komfortu użytkowania pomieszczenia. Należy pamiętać, aby kratki wentylacyjne zainstalowane w mieszkaniu były drożne !

Nie trzeba wielkich inwestycji, by zapanować nad temperaturą w mieszkaniu. Wystarczy zastosować kilka prostych wskazówek, które obniżą zużycie ciepła i wysokość rachunków. Zastosowanie każdej z dwudziestu porad stopniowo zoptymalizuje sposób, w jaki ogrzewasz mieszkanie. Proponowane porady są łatwe do zastosowania i praktycznie bezkosztowe. Ich codzienne powtarzanie zbuduje nowe nawyki.

źródło:

https://lpec.pl/cieplo-systemowe/ogrzewaj-madrze

https://20stopni.pl

Więcej informacji : https://www.cieplosystemowe.pl/