Ubezpieczenie Wspólnoty Mieszkaniowej a ubezpieczenie mieszkania

 

Ceny nieruchomości wciąż rosną, co powoduje, że rośnie też koszt ich utrzymania, w tym ich ubezpieczeń. Średnia cena polisy dla nieruchomości w Polsce w roku 2023 wzrosła o 20 % w porównaniu z rokiem ubiegłym.

Wzrost ceny polisy dla nieruchomości, szalejąca inflacja i wzrost kosztów życia może skutkować tym, że część właścicieli mieszkań dążąc do oszczędności zaniża sumy ubezpieczenia lub całkowicie rezygnuje z polisy licząc na ubezpieczenie budynku przez Zarządcę Wspólnoty. Należy jednak pamiętać, że ubezpieczenie budynku i części wspólnych to nie to samo co ubezpieczenie mieszkania.

Ubezpieczenie wspólnoty mieszkaniowej zapewnia odszkodowanie za zniszczenia i uszkodzenia mienia należącego do wspólnoty czyli części wspólnych budynku (ściany zewnętrzne i nośne, fundamenty, piwnice, strychy, dach, kominy, pralnie, suszarnie, klatki schodowe, chodniki prowadzący do budynku , przewody, korytarze, bramy, windy, domofony a także instalacje centralnego ogrzewania, instalacje wodne, kanalizacyjne czy elektryczne), wyposażenia, elementów szklanych czy obiektów małej architektury.

Ubezpieczenie mieszkania nie jest obowiązkowe, warto je jednak posiadać. Będzie poduszką bezpieczeństwa, gdy zdarzy się sytuacja losowa, typu zalanie, pożar czy uszkodzenia spowodowane przez przepięcia. Koszt polisy może okazać się niewielki przy kosztach ewentualnego remontu lub zakupu nowego sprzętu rtv i agd. Polisa daje też ochronę na wypadek kradzieży z włamaniem i rabunku oraz ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym.

Remontując mieszkanie, warto też zadbać o to, aby wykonawca przedstawił własną polisę OC na wypadek ewentualnych uszkodzeń części wspólnych nieruchomości.