Zarządzanie nieruchomościami

Zarządzanie wspólnotami – „Polak mądry po szkodzie…”

Strażak na drabinie

Wszyscy znamy stare powiedzenia ”dmuchać na zimne”, ”lepiej zapobiegać niż leczyć” ale nie wszyscy jednak pamiętamy ile jest w nich prawdy. Wielu z Nas zapomina o ubezpieczeniu swojego mieszkania, które należy do wspólnoty mieszkaniowej. A może wydaje Nam się, że należąc do Wspólnoty Nasze mieszkanie jest już chronione.

Ubezpieczenie wspólnoty a indywidualne

Polisa, w której ubezpieczona jest wspólnota z reguły nie obejmuje swoim zakresem lokali mieszkalnych i odpowiedzialności z nimi związanymi. Dlatego chociażby za zalanie sąsiada odpowie właściciel lokalu, w którym wystąpiła usterka. A na wypadek włamania i utraty mienia nie otrzymamy rekompensaty. I chociaż istnieje możliwość ubezpieczenia grupowego przy ubezpieczeniu ogólnym co do zasady właściciele decydują się na indywidualne ubezpieczenie.

Ubezpieczenie w ramach wspólnoty mieszkaniowej często ma wąski zakres ochrony. Suma ubezpieczenia polisy grupowej nigdy nie będzie w pełni dopasowana do oczekiwań wszystkich lokatorów. Nie zapewni pełnej rekompensaty strat. Przy polisie indywidualnej możemy precyzyjnie wycenić swój majątek i otrzymać z odszkodowania tyle, ile straciliśmy. Najważniejsze, aby właściciel czy najemca wybierając polisę mieszkaniową, pamiętał by korzystna była dla niego nie tylko jej cena ale i zakres ochrony.

Którego ubezpieczyciela wybrać ?

Na rynku ubezpieczeń dostępne są takie same lub bardzo podobne oferty w różnych cenach – nie warto przepłacać. Wysokość składki ubezpieczeniowej można sprawdź w kalkulatorze polis mieszkaniowych. Z jego pomocą w kilka minut możliwe jest porównanie ceny wielu towarzystw to pozwoli znaleźć ofertę pasującą idealnie do konkretnych oczekiwań. Poniżej przedstawiamy przykładowy koszt indywidualnego ubezpieczenia mieszkania  o wielkości 50 mkw. i wartości 300 000 zł.

parasol rodzina
Ochrona polisa

TU

 Składka

Dodatkowo

Proama

135 zł

powódź, przepięcia

Mtu24

137 zł

Home assistance, przepięcia

LINK4

153 zł

home assistance, przepięcia

Inter Polska

170 zł

home assistance, przepięcia

Generali

198 zł

home assistance, powódź, przepięcia

Tabela 1. Źródło: rankomat.pl, ceny na dzień: 28.04.2020 r.

Biorąc pod uwagę, że solidne ubezpieczenie mieszkania kosztuje średnio 100-300 zł w skali roku, nie będzie to poważne obciążenie domowego budżetu. Zawsze też można zapłacić składkę w kilku ratach i można „spać spokojnie”.