Klatki, korytarze, balkony – co możemy, a co nie?

Wspólnota Mieszkaniowa – zwyczaje

Klatki w blokach w naszym kraju pełne są rowerów, wózków dziecięcych, szafek na buty, donic z kwiatami. Tymczasem wg. Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, trzymanie czegokolwiek na korytarzu, w miejscu służącym do ewakuacji, jest zakazane.

Co możemy, a co nie

Zostawianie na korytarzu czegokolwiek, co mogłoby utrudnić ewakuację, jest niezgodne z przepisami. Rowery można trzymać np. pod schodami, ale wózków nie wolno trzymać nawet pod schodami i w innych „ślepych miejscach”, ponieważ są łatwopalne. Niektóre spółdzielnie mieszkaniowe i wspólnoty mieszkaniowe, surowo tego zabraniają.

Balkony powinny być utrzymywane w czystości, a donice z kwiatami powinny być zamontowane w sposób gwarantujący bezpieczeństwo. Tak samo jak pergole czy inne elementy wystroju. Jest to zawarte również w Regulaminach Porządku Domowego Wspólnoty Mieszkaniowej.

Co jest zakazane ?

  • trzepanie dywanów,
  • wyrzucanie śmieci (pozostawianie na korytarzach, tereny zielone, itp.),
  • nieobyczajne zachowania,
  • wyprowadzanie zwierząt, w celu załatwienia ich potrzeb fizjologicznych,
  • słuchanie głośno muzyki.

Wiele kontrowersji budzi grillowanie na balkonie domu wielorodzinnego. Ogólne przepisy nie zabraniają jednoznacznie grillowania na balkonie. Zanim jednak go rozpalisz, musisz pamiętać o dwóch bardzo ważnych kwestiach. Pierwsza to regulamin wewnętrzny spółdzielni lub wspólnoty. Te najczęściej zabraniają rozpalania ognia na balkonie. Druga kwestia to dym i zapach, który może drażnić sąsiadów, osiadać im na suszącym się na balkonie praniu etc.

Co za to grozi ?

Reasumując par. 4 ust. 1 pkt. 5 rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz.U.2010.109.719), zgodnie z którym zabronione jest rozpalanie ognia w miejscu umożliwiającym zapalenie się materiałów palnych albo sąsiednich obiektów.

Za naruszenie któregokolwiek z zapisów grozi 500 zł mandatu, w przypadku czynu nieobyczajnego – nawet 1500 zł kary, warto o tym pamiętać.

Często zakazane jest także instalowanie klimatyzacji, anten, siatek ochronnych i jakakolwiek ingerencja w elewację budynku i w jego estetykę.