Plan gospodarczy - po co?
We wszystkich wspólnotach mieszkaniowych podstawowym sposobem planowania jest przyjęcie planu gospodarczego, wynikającego z ustawy o własności lokali. Na jego podstawie podejmowane są wszelkiego rodzaju działania na rzecz wspólnoty. Dobrze przygotowany plan gospodarczy jest konieczny, by wspólnota mieszkaniowa mogła efektywnie funkcjonować.
Plan gospodarczy wspólnoty mieszkaniowej to budżet nieruchomości wspólnej – przychody oraz prognozowane koszty na nowy rok obrachunkowy. Uchwalenie planu gospodarczego daje wszechstronne możliwości realizacji wspólnego dobra, które winno być celem każdej wspólnoty.
Głównymi kosztami we wspólnocie mieszkaniowej są koszty związane z zarządzaniem nieruchomością wspólną oraz wydatki dotyczące utrzymania poszczególnych lokali. Oba te rodzaje kosztów muszą być rozliczone oddzielnie. Istotne, by rozliczenie finansowe sporządzone po zakończeniu roku obrotowego było spójne z planem gospodarczym.
Do przychodów wspólnoty zaliczamy:
- zaliczki wpłacane przez mieszkańców na utrzymanie części wspólnej nieruchomości – są to głównie koszty utrzymania nieruchomości wspólnej, oraz eksploatacji budynku;
- zaliczki wpłacane na świadczenia komunalne, takie jak zużycie wody, ścieki, energię cieplną czy wywóz nieczystości;
- wpłaty na poczet funduszu remontowego;
Plan gospodarczy musi być zatem sporządzony bardzo skrupulatnie i dokładnie, a mieszkańcy wspólnot mieszkaniowych, na rzecz zachowania płynności finansowej powinni głosować za jego przyjęciem, w celu uniknięcia przez wspólnotę strat.
Rolą zarządcy jest sporządzenie budżetu na dany rok, który będzie adekwatny do przewidywanych kosztów i przychodów we wspólnocie , a rolą mieszkańców jest podjęcie racjonalnego budżetu, który zaspokoi potrzeby wspólnoty w danym roku obrachunkowym.